“Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka” – tak zdrowie psychiczne definiuje WHO. Czyli nie jest to tylko brak chorób psychicznych, a poczucie ogólnego dobrostanu. Niby mówimy o zdrowiu psychicznym więcej, ale chyba nadal za mało i nadal jest to temat trudny, wstydliwy. Często słyszę, że ktoś jest w trakcie leczenia depresji, ale rodzina nie wie. A z drugiej strony, jak już ktoś się przyzna, to okazuje się ilu znajomych też trzymało fakt leczenia w tajemnicy.
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zostawiam tu informację, gdzie szukać pomocy, bo specjalistów z “psycho” w nazwie jest wielu i wiem, że nie dla każdego jest jasne, czym się zajmują i w jakiej sprawie się do nich zwrócić.
Psycholog
Człowiek, który skończył studia magisterskie z psychologii. Psycholog pomaga osobom cierpiącym na zaburzenia nastroju, lęki lub potrzebują wsparcia w kryzysowej sytuacji życiowej. Psycholog to nie lekarz, nie ma uprawnień, żeby przepisać leki lub wystawić L4. Natomiast ma uprawnienia, aby wystawiać opinie, których często wymagają różne instytucje. Może również przeprowadzać testy psychologiczne (aby wykonać większość testów psychologicznych, które są przydatne w diagnostyce trzeba być psychologiem).
Psychiatra
To lekarz. Prowadzi diagnostykę, czyli np. sprawdza/wyklucza czy złe samopoczucie nie wynika z chorób neurologicznych lub chorób tarczycy. W razie potrzeby wdraża leczenie farmakologiczne lub wystawia zwolnienie lekarskie. Psychiatra wspiera pacjenta, ale nie prowadzi psychoterapii.
Psychoterapeuta
Człowiek, który ukończył szkołę psychoterapii (4 lata) w wybranym nurcie (np. Poznawczo-behawioralnym). Nie musi być psychologiem, natomiast musi ukończyć studia wyższe. Często szkoły psychoterapii wymagają jednak studiów choć w jakimś stopniu spokrewnione z tematem psychologii. Praca z psychoterapeutą to najczęściej praca długoterminowa. W dużym skrócie i uproszczeniu – jest to praca skupiona na zmianie sposobu myślenia.
Pamiętajmy, że spotkania z psychologiem/psychoterapeutą będą się opierały na relacji, dlatego tak ważne jest, żebyśmy poczuli nić porozumienia ze specjalistą. Może to oznaczać, że pierwsza osoba, do której trafimy nie będzie nam odpowiadać – to nic złego i nie należy się zrażać tym faktem.
Jak się umówić?
Z pomocy psychologa lub psychoterapeuty można skorzystać w ramach NFZ lub prywatnie. W przypadku korzystania z pomocy w ramach NFZ konieczne będzie skierowanie, które wystawia psychiatra lub lekarz POZ. Natomiast, żeby umówić się do lekarza psychiatry skierowania NIE TRZEBA mieć.