Wypadające włosy i łamliwe paznokcie to zmartwienie wielu kobiet. Warto wtedy przyjrzeć się swojej diecie i sprawdzić, czy jest w niej wszystko czego organizm potrzebuje, żeby być zdrowym i pięknym. Jednym z pierwiastków, który „doda urody” jest krzem. Gdzie go szukać i jakie są objawy niedobory krzemu? Przeczytaj i działaj.
Dlaczego warto jeść produkty bogate w krzem?
Krzem odpowiada za kondycję włosów i paznokci, dodatkowo jest składnikiem budulcowym tkanki, która tworzy skórę. Krzem wspomaga leczenie problemów skórnych oraz przyspiesza regenerację naskórka.
Jak krzem wpływa na organizm?
Jego właściwości z pewnością spodobają się paniom, które dbają o urodę. Odpowiednia ilość krzemu w diecie zapewni im mocne włosy i paznokcie. Krzem zapobiega też wypadaniu włosów i przyspiesza ich wzrost. Kolejną rolą krzemu w organizmie jest zapobieganie wiotczeniu skóry, dzięki czemu później pojawiają się zmarszczki, ułatwia też leczenie zmian skórnych jak trądzik, liszaj i egzema.
Jakie są objawy niedoboru?
Organizm w bardzo widoczny sposób sygnalizuje niedobory tego pierwiastka. Włosy stają się słabe, łamliwe, wypadają, często pojawia się łupież. W złym stanie są też paznokcie, a dodatkowo pojawiają się problemy z cerą. Rany i zadrapania wolniej się regenerują.
W jakich produktach występuje krzem?
Świetnym źródłem krzemu w pożywieniu jest kasza jaglana. Do diety warto też włączyć płatki owsiane, otręby, brązowy ryż, szparagi, czosnek i świeże zioła.