Temat przechowywania produktów w lodówce to ważna kwestia, bo pozwala ograniczyć marnowanie jedzenia i usprawnia robienie zakupów, bo jesteśmy świadomi co mamy, a czego brakuje. Jak układać jedzenie w lodówce? Jest kilka zasad, których należy się trzymać.
Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę z tego, że na półkach lodówki panuje inna temperatura i to jest wyznacznikiem, jakie produkty tam przechowujemy. Mięso, nabiał czy warzywa potrzebują innych warunków, w których najdłużej zachowają swoją świeżość. Różnica w temperaturze między półkami to kilka stopni.
Najwyższa półka
Najcieplej jest na najwyższej półce w lodówce. Średnio temperatura wynosi tam 8 stopni. Najlepiej przechowywać tam kefiry, jogurty i śmietany. To również miejsce dla dżemów.
Środkowe półki
Na środkowych półkach temperatura wynosi ok. 4-7 stopni. Kładziemy tam zakupy, które maja krótkie terminy przydatności do spożycia, czyli np. wędliny. Dania przygotowane przez nas (zupy, obiady) czy resztki z obiadu również powinny znaleźć się w tej części lodówki. Powinny się one znaleźć w szczelnie zamkniętym pojemniku, a nie na talerzu lub w odkrytym garnku.
Półka bezpośrednio nad szufladami przeznaczona jest do przechowywania świeżego mięsa i ryb. W tej części lodówki zwykle jest ok. 2 stopni, a taka temperatura pozwala uniknąć rozwoju drobnoustrojów. Zarówno mięso jak i ryby również powinny znajdować się w szczelnie zamykanych pojemnikach. Jeżeli kupiliśmy większą porcję mięsa warto je poporcjować i część zamrozić. Mięso powinno spędzić w lodówce maksymalnie dwie doby, w tym czasie zdecydujmy czy przygotowujemy potrawę, czy mrozimy.
Szuflady
Na dole lodówki zwykle znajdują się szuflady. W nich trzymamy warzywa i owoce, które tego wymagają. Warzywa i owoce przechowujemy osobno, najlepiej jest wyłożyć szuflady ręcznikami papierowymi.
Które owoce i warzywa przechowywać w lodówce?
– Drobne owoce jagodowe (jagody, borówki, maliny, truskawki). W lodówce wytrzymają maksymalnie dwa dni. Przechowujemy je nieumyte i z szypułkami. Akurat te owoce można również przechowywać na najwyższej półce lodówki, gdzie jest najcieplej.
– Brukselka, por, kapusta – mogą spędzić w lodówce dłuższy czas bez utraty wartości.
– Koperek, natka pietruszki – najlepiej je umyć, posiekać i zamknąć w szklanym pojemniku lub trzymać w wodzie (jak kwiatki w wazonie).
Których owoców i warzyw nie przechowywać w lodówce?
Niskich temperatur nie lubią cytrusy – je trzymamy luzem w przewiewnym koszu. Podobnie z jabłkami, gruszkami, kiwi i bananami. Unikajmy przechowywania owoców i warzyw w plastikowych workach. Warzywa, które nie wymagają przechowywania w lodówce to: ogórki, pomidory, cebula, ziemniaki, czosnek, bakłażan.
Drzwi lodówki
Najcieplejszym miejscem w lodówce są drzwi. Półki na drzwiach to miejsce dla ketchupu, musztardy, otwartych soków i mleka. Tam mogą się też chłodzić napoje.
Wskazówki
Dodatkowe wskazówki związane z przechowywaniem żywności:
– Zasada “pierwsze weszło, pierwsze wyjdzie” – za każdym razem, kiedy dokładamy nowe produkty do lodówki pamiętajmy, żeby te wcześniej kupione przybliżyć do przodu półki. Chodzi o termin ważności. Dostawiając nowe jogurty możemy nie zauważyć, że te z bliższym terminem są w głębi lodówki.
– Zapisujmy daty otwarcia – niektóre produkty stoją w lodówce otwarte przez jakiś czas, najczęściej nie umiemy sobie przypomnieć od kiedy, dlatego warto zapisywać datę otwarcia na opakowaniu.