Istnieje związek między dietą a zdolnościami umysłowymi. Pokarmy stymulują enzymy i hormony, czyli neuroprzekaźniki. Neuroprzekaźniki są ważne w procesach zapamiętywania i przypominania, bo przekazują sygnały między komórkami nerwowymi. Bez tych impulsów nie ma myślenia, kojarzenia, przyswajania wiedzy. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób wspomagać nasz mózg jedzeniem.
Nasz mózg potrzebuje codziennie sporo paliwa, żeby dobrze funkcjonować, jest to przeciętnie 20-25% naszego zapotrzebowania na energię. Same kalorie to nie wszystko, ważne są również witaminy i minerały, które wpływają na to jak sprawnie działa nasz mózg. Na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę podczas komponowania posiłków?
-
Witaminy z grupy B
Wspierają układ nerwowy. Niedobór witaminy B3 powoduje osłabienie pamięci, kłopoty ze skupieniem i kojarzeniem, bezsenność. Osoby jedzące dużo słodyczy i pijące często alkohol mają większe zapotrzebowanie na witaminę B3 (nawet 2-3 razy).
Źródła: tuńczyk, nasiona słonecznika, pełnym ziarnie, orzechy ziemne.
-
Lecytyna
Jej zadaniem jest ochronka komórek nerwowych, Niedobór prowadzi do ospałości, spadku zdolności pamięciowych.
Źródła: orzeszki ziemne, kiełki pszenicy.
-
Żelazo
To nośnik tlenu. Jeśli mamy zbyt niski poziom żelaza to mózg nie jest odpowiednio dotleniony, a to znacząco wpływa na nasze możliwości umysłowe. Pamiętajmy, że dla lepszego przyswajania tego pierwiastka należy go łączyć z witaminą C.
Źródła: orzechy, rośliny strączkowe, owoce pestkowe, warzywa liściaste.
-
Cynk
Większe ilości wykrywane są w organizmach dzieci o wybitnej inteligencji. Jego niedobory upośledzają funkcje poznawcze, prowadzą do zaburzenia uczenia się i pamięci.
Źródło: ostrygi, pestki dyni, strączki.
-
Magnez
Magnez to taki „pomocnik”, współpracuje z witaminami B1 i B6 – razem wspomagają w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Dodatkowo magnez pomaga obniżać poziom hormonów odpowiedzialnych za stres.
Źródła: kasza gryczana, płatki owsiane, banany, orzechy, pestki dyni, gorzka czekolada.
-
Potas
Odpowiada za poprawne przewodzenie impulsów nerwowych, dodatkowo wspomaga zapamiętywanie i koncentrację.
Źródła: pomidory, banany, ryby.
-
Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe
NNKT tworzą w 70% mielinę, czyli tłuszczowo-białkową powłokę neuronu, która przyspiesza przewodzenie. Nasze ciało potrafi sporo, ale nie jest w stanie wyprodukować NNKT, dlatego trzeba je do organizmu dostarczyć.
Źródła: ryby, oleje roślinne, orzechy
Jakie proste zmiany w żywieniu wprowadzić?
Śniadanie – naukowcy z Uniwersytetu Sam Martin wykazali, że pamięć krótkotrwała działa lepiej, gdy po przebudzeniu zjemy śniadanie. Zwiększa się koncentracja.
Pij wodę – odwodniony organizm to zmęczony organizm. Senność, rozdrażnienie, bóle głowy, to częste efekty odwodnienia.
Zamień chipsy i paluszki na orzechy – jeśli koniecznie musisz coś chrupać wybierze orzechy, słonecznik, pestki dyni. Pamiętaj jednak, że chociaż to bardzo zdrowe produkty, są też bardzo kaloryczne.
Jedz ryby – chociaż jedna porcja ryby w tygodniu.